R: Reden des Kaisers Claudius / V: Rechnung
edition published: 2023-10-06
availability: CC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/)

66432 AD 41-54- ? BGU 2,611

[...] graue uidetur quinque decuriis in iungi illud certe facite ut caueátis ne quis qui est quattuor et uiginti annórum reciperator detur neque enim inicum est ut puto hos causas servitútis libertátisque iúdicare qui ad res suás agendas legis Laetoriae utantur auxilió [...] puto patres conscripti saepe quidem et alias sed hóc maxime tempore animaduertisse me mirificas agentium artes qui subscriptó iúdició cum [...]cum iúdicem [...]et nec [...]s inter [...]stet [...][...]on profi [...][...]cite [...]giunt [...]órem est [...]antur [...]ae [...]ore ne

tenuisse causam petitóri expediat hae ne procedant artes male agentibus si uobis uidetur patres conscripti decernámus ut etiam prólátis rebus iis iúdicibus necessitas iudicandi imponátur qui intrá rerum agendárum dies incohata iudicia non peregerint nec defuturas ignoro fraudes monstróse agentibus multas aduersus quas excogitabimus spero remedia interim hanc praeclúsisse nimium volgatam omnibus malas lites habentibus satis est, nam quidem accusatórum regnum ferre nulló modó possum qui cum apud curiosum consilium inimicos suos reos fecerunt relincunt eós in albó pendentes et ipsi tanquam nihil egerint peregrinantur cum rerum magis natura quam leges tam accusatórem quam reum copulatum constrictumque habeat adiuuant quidem hoc propositum accusatorum et reórum deliciae quo minus inuidiosum sit eórum tále factum qui iam squalórem sumere barbamque et capillum summittere

suá causa quó magis miserabilis uideatur fastidiunt sed uideant ipsi quid haec sibi a natura data instrumenta miserationis prosint accusatoribus quidem nos ita adimamus hanc regni impotentiam ut potestatem faciamus praetori praeteritis inquisitionis diebus citandi accusatorem et si neque aderit neque excusabitur pronuntiet calumniae causa negótium falsum fecisse uideri eum haec patres conscripti si uobis placent statim significate simpliciter et ex animi uestri sententia sin displicent aliam reperite sed hic intra templum remedia aut si ad cogitándum uoltis sumere tempus fortasse laxius, sumite dum quocumque loci uocati fueritis propriam memineritis uobis dicendam esse sententiam minime enim decorum est patres conscripti maiestati huius ordinis hic unum tantummodo me consulem designátum deinscriptam ex relatione consulum ad uerbum dicere sententiam ceteros unum uerbum dicere adsentior deinde cum exierint diximus Αρν