R: Kaiserliches Edikt / V: Notiz und kaiserliches Edikt
edition published: 2023-10-06
availability: CC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/)

69918 II/III spc ? BGU 2,628,v

[...][...][...] magistratus publici [...]secum [...]a[...]on qui [...] arcarium [...][...][...][...]ca [...] [...][...][...][...]r tes[...][...][...][...]at[...]o[...]ui suis uicensimam soluit publice xx[...][...] medietatis [...][...][...] acceptauit a uar[...][...] Alexandria ad Aegyptum [...][...][...][...]triariorum acc[...] eta[...][...][...][...][...] Alexandria aet[...]

[...][...]cum Manius Ualens ueteranus ex[...]ter recitassent partem edicti hoc quod infra scriptum est Imperator Caesar diui filius triumuir rei publicae consultor dicit uisum est edicendum mihi veteranis dare omnibus, ut tributis [...]ti[...]quem [...] [...]dire[...][...][...] [...]l[...]bro[...][...][...]maio[...]po[...] [...]ipsis parentibus liberisque eorum et uxoribus qui secumque erunt immunitatem omnium rerum dare, utique optimo iure optimaque lege ciues Romani sunto immunes sunto liberi sunto militiae muneribusque publicis fungendi uocatio, item in quauis tribu supra scripta suffragium ferendi censendique potestas esto etsi absentes uoluerint censericetur quodcumque iis qui supra scripti sunt ipsis parentibus coniugibus liberisque eorum item quemadmodum ueterani immunes esint eorum esse uolui quecumque sacerdotia quosque honores quaeque praemia beneficia commoda habuerunt item ut habeant utantur fruanturque permitti do inuitis iis neque magistratus ceteros neque legatum neque procuratorem neque emptorem tributorum esse place neque in domo eorum diuertendi emandique causamque ab ea rem quem detuci place.